ازدواج سفید [ دلایل ، تبعات و مجازات قانونی آن ]

ازدواج سفید نوعی هم خانه شدن زن و مرد بدون آنکه با همدیگر ازدواج رسمی کرده باشند . در ازدواج سفید صیغه عقد جاری نمی شود و در دفترخانه هم عقدی به ثبت نمی رسد و هم از لحاظ قانونی و هم شرعی جایز نیست .

این در حالی است که ازدواج یک مرحله بسیار مهم از زندگی انسان است که نه تنها برای زن و شوهر ، بلکه برای نسل های بعد نیز سرنوشت ساز است.ازدواج عامل تکامل انسان است.

ازدواج سفید

این روزها بحث ازدواج سنتی یا مدرن همچنان در بین والدین و جوان ها و در جامعه داغ است . اما هنوز هم بسیاری از مردم از شیوه میانه صحبت می کنند که در آن دو طرف ( پسر و دختر ) با نظرات خانواده ها تمام مراحل مقدماتی را طی می کنند و بسیاری این شیوه را مناسب می دانند هر چند که در گذشته بر اساس شیوه ای غلط پسران و دختران تا شب عروسی حتی چهره همدیگر را هم نمی دیدند .

در گذشته حریم های اجتماعی و عقاید شهروندان حتی اجازه طولانی شدن دوره عقد را هم نمی داد و ازدواج در سریع ترین زمان ممکن صورت می گرفت .

اما این روزها آمار ازدواج نسبت به سال گذشته 11 درصد کاهش یافته و ازدواج موقت 6/6 درصد رشد کرده و طلاق هم افزایش یافته است تا جامعه را در برابر یک بحران جدی در سال های آینده قرار بدهد .

اما به نظر می رسد که در سال 98 مسئولان دیگر نباید فقط نگران این آمارها باشند ، بلکه پای پدیده ای جدید به زندگی جوان های ایرانی باز شده ؛ ازدواج ! اما نه از نوع ازدواج های متداول ، بلکه از نوع سفید 

ازدواج سفید یا سپید که به زندگی مشترک دختر و پسر ها بدون خواندن هر صیغه محرمیتی گفته می شود که طبق مشاهده های آماری دارد از زیر لایه های اجتماعی رشد می کند .

شاید در سال های پیش رو که روابط بین دختر و پسر که به شدت رشد کرد کسی فکر نمی کرد که در آینده این دو کارشان به زندگی مشترک بدون ازدواج هم برسد .

این روزها به صورت خاموش زندگی های دو نفره بدون ازدواج در جریان است . طبق آمارها 30 درصد جوانان در شهر های بزرگ خانه مجردی دارند ، خانه ی مجردی که می تواند بستری برای شکل گیری یک زندگی مشترک به سبک غربی باشند .

ازدواج سفید که به تغییر فرهنگ غرب همان هم باشی یا هم خانگی است در شرایطی در جامعه ایران رو به افزایش گذاشته است که آمار ازدواج رسمی روز به روز کاهش پیدا می کند .

در این بین برخی ابراز نگرانی می کنند ، برخی جوانان را متهم ردیف اول می خوانند و برخی به برخوردهای قهر آمیز با این مسئله معتقد هستند . برخی از جامعه شناسان مشهور ایرانی و البته مدیران پسران را به بی تعهدی متهم می کنند .

این مقوله نیاز به اهمیت و رسیدگی بیشتر از طرف مسئولان دارد .

ازدواج سفید نوعی هم خانه شدن زن و مرد است بدون اینکه با همدیگر ازدواج رسمی کرده باشند . در ازدواج سفید صیغه عقد جاری نمی شود و شرعآ جایز نیست .

هم خانگی یا همان ازدواج سپید پدیده ای است که پسر و دختر به عنوان هم خانه در یک خانه زندگی می کنند ، بدون اینکه بین آنها پیوند رسمی ثبت ازدواج وجود داشته باشد .

در دنیای غرب با توجه به تغییر سبک زندگی و افزایش فشار های اقتصادی گرایش به این نوع ازدواج بیشتر شده است .

اصولآ این نوع ازدواج در اروپا و کشورهای آمریکایی با اطلاع خانواده ها صورت می پذیرد و مثل یک زن و شوهر با هم در یک خانه زندگی می کنند ولی در کشور ایران این اتفاق با توجه به ریشه های عمیق اسلامی و ایرانی و سنن و آداب اصیل  ایرانی غیر قابل قبول می باشد و نه از لحاظ قانونی و نه شرعی و نه عرفی ازدواج سفید جایی در زندگی و جامعه ما ندارد و نخواهد داشت .

در ناصح یار بخوانید!  موانع ازدواج در حقوق ایران

هم باشی در اروپا ، آمریکا و تاریخچه آن در ایران

ازدواج سپید برای اولین بار از آمریکا و طی جنبشی به نام آزادی زنان پدیدار شد . اگر چه جنبش آزادی زنان با هدف عدالت سیاسی و اجتماعی بین زن و مرد شکل گرفت ولی بعدها جنبش آزادی زنان با نام انقلاب جنبشی نام برده شد و ابعاد خوب و عدالت جویانه آن جایش را با ناهنجاری ها و رفتارهای مبتذل در بین زنان عوض کرد .

هم اکنون در بسیاری از کشورهای اروپایی همچون اسپانیا و نروژ و … به دلیل ازدیاد این نوع ازدواج قوانین مشابه قوانین ازدواج رسمی برای مردم وضع شده است و این نوع ازدواج در اروپا و به رسمیت شناخته شده است .

از آن پس پدیده ازدواج سفید ترویج یافت . ازدواج سفید از حدود سال 1393 شمسی در ایران پدیدار شد . نمونه ای از زندگی که با سنت و آداب و عرف زندگی جامعه ایرانی مغایرت دارد . البته به گفته تعداد زیادی از محققان عمر ازدواج سفید در ایران بیشتر از 4 سال نمی باشد .

 • دلایل و علل روی آوردن به ازدواج سفید

 • 1 _ عوامل اقتصادی و نبود شغل مناسب : یکی از دلایلی که جوانان به ازدواج سپید روی آورده اند بی شک مشکلات اقتصادی است . نبود شغل مناسب و درامد خوب از طرف جوان ها باعث شده است که جوانان از ازدواج به شکل رسمی فراری باشند . هزینه های بالای زندگی ائم از رهن و کرایه منزل و خرید لوازم خانه و … و البته نواسانات قیمتی در دنیای امروز باعث شده تا جوان های ما به ازدواج به صورت رسمی روی نیاورند .
 • 2 _ عدم مسئولیت پذیری : عدم مسئولیت پذیری هم یکی دیگر از دلایل روی آوردن به ازدواج های غیر رسمی است . با ازدواج مسئولیت هایی از قبیل تهیه مایحتاج خانه و خانواده و اشتغال و همسر داری و تربیت فرزند و هزینه های مربوط به آن و چندین و چند چیز دیگر گریبانگیر جوانان ما خواهد بود که خیلی از افراد از این مسئولیت شانه خالی می کنند و نمی تواند مسئولیت یک زندگی مشترک را بر عهده بگیرند و به ازدواج های غیر رسمی روی می آورند که خیلی از این مسئولیت ها در آن وجود ندارد و طرفین تعهدی به یکدیگر و زندگی با هم ندارند .
 • 3 _ بالا رفتن آمار طلاق : افزایش هر ساله طلاق در کشور ما خود یکی از دلایل روی آوردن جوانان به ازدواج سفید است . افزایش طلاق باعث شده است جوانان از ترس اینکه ازدواج آنها به طلاق منجر نشود ازدواج نمی کنند . سطح توقعات بالای امروزی خود یکی از دلایلل طلاق است و همین باعث شده است که جوانان ما به ازدواج های غیر رسمی روی بیاورند . عده ای هم با این طرز فکر که نمی خواهند در بالا رفتن آمار طلاق سهیم باشند از ازدواج رسمی فراری هستند .
 • 4 _ بالا رفتن سن ازدواج : بالا رفتن سن ازدواج در ایران نیز یکی از دلایل روی آوردن به ازدواج سپید است . بالا رفتن سن ازدواج و روی آوردن افراد به روابط عاشقانه و عاطفی نا سالم باعث بالا رفتن آمار های ازدواج های غیر رسمی است .
 • 5 _ محک زدن رابطه  و آشنایی بیشتر : خیلی از افراد با این طرز فکر که می خواهند میزان تفاهم همدیگر در زندگی را محک بزنند به ازدواج سفید و هم خانگی غیر رسمی روی می آورند . دختر و پسر با این طرز فکر که مدتی را با هم به صورت غیر رسمی زندگی کنند و در صورتی که با هم به تفاهم برسند ازدواج را رسمی کنند به این نوع از ازدواج تن می دهند .
 • 6 _ عدم اعتقاد به مسئله ازدواج رسمی : برخی از دختران و پسران به طور کلی با مقوله ازدواج مشکل دارند و اعتقادی به ازدواج رسمی به شکل امروزی ندارند و بر این باورند که انسان اختیار دارد به هر شکلی که دوست دارد زندگی کند غافل از اینکه این نوع زندگی شامل کشور ایران نمی شود که هم از نظر شرعی ، قانونی ، عرفی مشکل دارد .
 • 7 _ توقعات غیر متعارف خانواده ها : توقعات غیر متعارف خانواده ها نیز خود سبب شده که جوانان از ازدواج فراری باشند . این توقعات می تواند شامل مهریه های بالا ، درخواست خانه مستقل ، وسایل و جهیزیه های مجلل ، مراسم های مجلل و خیلی از توقعات بالای دیگر که به خودی خود نقش بسزایی را در مقوله تن ندادن جوانان به ازدواج ایفا می کند .
در ناصح یار بخوانید!  ازدواج : باید ها و نباید های ازدواج

تبعات ازدواج سفید

ازدواج سفید تبعاتی زیادی دارد که می توان به چند مورد از آن اشاره کرد

در این نوع ازدواج فرزند حاصل از چنین ازدواجی بیشترین آسیب را می بیند . با توجه به غیر قانونی بودن و عدم ثبت این واقعه فرزندان حاصل از این نوع ازدواج فاقد شناسنامه و هویت قانونی خواهند بود و این می تواند آسیب های جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد . چنین رابطه هایی می تواند باعث کاهش رشد جمعیت و فرزند آوری نیز بشود .

مشکلات عاطفی : در ازواج های این چنینی هر آن امکان دارد یکی از طرفین بخواهد رابطه را تمام کند و این خود باعث پدید آمدن مشکلات روحی و عاطفی برای هر کدام از طرفین می شود . و به طور قطع می توان گفت که دختران در این رابطه بیشترین آسیب را می بینند .

مشکلات بهداشتی : در ازدواج های رسمی و در زمان ثبت آن از سوی دفترخانه های رسمی ثبت ازدواج زوجین برای آزمایش های تست اعتیاد و تالاسمی و … مورد آزمایش قرار خواهند گرفت و در صورت  عدم سلامت هر یک از طرفین اقدامات لازم قانونی و بهداشتی صورت خواهد گرفت ولی در ازدواج سپید هیچ گونه آزمایشی انجام نخواهد گرفت و همیشه ترس مبتلا شدن هر یک از طرفین به انواع بیماری وجود دارد . در ضمن می توان به این موضوع هم اشاره کرد که با توجه به هم خانه بودن طرفین و احتمال بارداری های ناخواسته وجود دارد که احتمال سقط جنین به صورت غیر قانونی و غیر بهداشتی وجود دارد و این ها خود خطرات زیادی را به وجود می آورد که لازم است به آن توجه بیشتری شود .

بدون شک در ازدواج سفید بیشترین آسیب ها را خانم ها خواهند دید حال چه از لحاظ جسمی ، روحی ، بهداشتی ، روانی و …

مجازات قانونی ازدواج سفید در ایران

مجازات قانونی ازدواج سفید
مجازات قانونی ازدواج سفید

ازدواج سفید در کشور جمهوری اسلامی ایران غیر قانونی و جرم محسوب می شود . و در صورت اثبات مجازات حد و تعزیر برای دو طرف در نظر گرفته می شود .

به نقل از خبرگزاری فارس حکم قانونی ازدواج سفید یا هم باشی سیاه به شرح زیر است :

ازدواج سفید نامشروع و در صورت اثبات در حکم «زنا» خواهد بود

این وکیل دادگستری با بیان اینکه در کشور ما پدیده ازدواج سفید از دو بعد می‌تواند مورد ارزیابی قرار گیرد، گفت: یک بعد جامعه‌شناسی و بعد دیگر بعد قانونی و شرعی است، از دیدگاه جامعه‌شناسی علت اصلی عدم امکان ازدواج به صورت رسمی مشکلات اقتصادی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: از لحاظ قانونی و شرعی هم رابطه‌ای که خارج از شرع و قانون باشد مورد پذیرش نیست چرا که از لحاظ قانونی، ازدواج سفید نامشروع و در صورت اثبات در حکم «زنا» خواهد بود و فرزند حاصل از این رابطه نامشروع تلقی می‌شود و مشکلات و مسائل خاص خود را دارد.

مجازات قانونی ازدواج سفید چیست؟

رئیس اسبق کانون وکلای دادگستری تأکید کرد: رابطه نامشروع برای هر طرف مجازات دارد و در صورتی هم که زنا ثابت شود 99 ضربه شلاق به عنوان مجازات قانونی در نظر گرفته می‌شود، همچنین در صورتی که یکی از طرفین ازدواج کرده باشد به عنوان زنای مُحصنه مجازات مخصوص خود را دارد.

این استاد دانشگاه گفت: بر اساس قانون اگر مرد مجرد با زن شوهر دار زنا کند، حد زن رجم است اما حد مرد تازیانه است چون زنای در حق مرد زنای غیر محصنه است و نیز اگر دختر مجردی با مردی که همسر دارد زنا کند. تنها مرد را سنگسار می کنند و بر زن تازیانه می زنند. با وجود این اگر زن یا شوهر، دور از شهر سکونت همسرش باشند و اقدام به این کار نامشروع کرده باشند رجم اجرا نمی شود.

 

1 نظر
 1. داود می گوید

  مطالب جالبی بود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.