طلاق عاطفی – تحلیل زندگی بدون رابطه جنسی و عاطفی

طلاق عاطفی رابطه ای را توصیف میکند که در آن همسران ، در محیط ها ی اجتماعی خوب و صمیمی به نظر می رسند ولی در خلوت قادر به تحمل یکدیگر نیستند .

خانواده

خانواده اولین پایه گذار شخصیت و ارزش ها و معیار های فکری کودک است و نقش مهمی در تعیین سرنوشت و سبک و خط مشی زندگی آینده او دارد . خانواده یکی از اساسی ترین نهادهای اجتماعی می باشد .

به همین دلیل هر گونه اختلالی مانند طلاق عاطفی در خانواده به وجود آید نه تنها تاثیر مخربی در روحیه کودک و رشد عاطفی او دارد بلکه موجبات انحراف وی را از قوانین و مقررات پسندیده جامعه را نیز فراهم می آورد .

بنابراین پدران و مادران کودکان و روابط آنها و همچنین محیط  خانواده بیش از سایرین در ساخت شخصیت فرزندان موثر است . از طرفی اختلال در محیط خانواده و طلاق می تواند اثرات منفی را برای یکی از زوجین یا هر دوی آنها به همراه داشته باشد و این در صورتی است که یکی از زوجین آمادگی جدایی و مستقل بودن را ندارد .

خانواده کوچکترین واحد اجتماعی است که مرکب از تعدادی از افراد است که از طریق پیوند خونی ، ازدواج یا فرزند خواندگی به یکدیگر مربوط و منسوب بوده و برای مدتی طولانی و نا مشخص با هم زندگی می کنند .

تنوع زیادی در ساخت خانواده وجود دارد ولی غالبی ترین شکل آن متشکل از زن و شوهر و فرزندان است .

هیچ نهادی از لحاظ قدرت و گسترده تأثیر گذاری با خانواده برابری نمی کند . خانواده به عنوان نهادی که زمین و بستر پرورش فرزندان را فراهم می سازد به شیوه های گوناگون بر رشد زیستی ، روانی ، هیجانی و اجتماعی آنها تأثیرمی گذارد.

پیوندهای صمیمی و خشنود کننده در خانواده ، سلامت روحی و روانی کودک را پیش بینی می کند و در مقابل عوامل مختلفی نظیر سوء تغذیه ، فقر کیفیت نامطلوب تعاملات خانوادگی ، تعارضات خانوادگی ، طلاق عاطفی ، مشکلات ، و بیماری های روانی والدین و … سلامت او را به مخاطره می اندازد و دامنه ی وسیعی از مشکلات روحی و روانی ، تحصیلی ، اجتماعی ، هیجانی ، رفتاری به بار می آورد .

طلاق

از آغاز پیدایش انسان زن و مرد با هم تشکیل یک کانون را می دهند که در آن فرزندان رشد می کنند ، بزرگ می شوند اما بعضی مواقع این کانون دچار مشکل و اختلال می شود .

طلاق یکی از پیچیده ترین پدیده های اجتماعی دنیای امروز است و قطعآ بسیاری از مردم گریبان گیر این موضوع هستند زیرا گاهی محیط خانه آنچنان غیر قابل تحمل و متشنج می شود که طلاق تنها راه چاره است.

متأسفانه فرزندان در این قضیه صدمات زیادی خواهند دید و از لحاظ روحی و عاطفی با مشکلات عدیده ای روبرو خواهند شد .

ازدواج و طلاق لازم و ملزوم همدیگر هستند و و هر دوی آنها برای زندگی و انسان ضروری و لازم است . طلاق عاطفی

تاریخچه طلاق : می توان در قوانین حمورابی حدود 2300 سال قبل از میلاد مسیح مشاهده کرد که زن جزء املاک و دارایی های مرد محسوب شده و شوهر می توانست به دلخواه خود ، بدون هیچ دلیلی زن را طلاق دهد .

در میان یهودیان نیز ، طلاق حق مسلم و ویژه مرد محسوب می شد . بر اساس نخستین قوانین رومی ، شوهر کاملآ حق داشت تا رابطه زناشوئی را به هم بزند و زن خود را طلاق دهد . پس از ظهور مسیحیت ، قوانین رومی راجع به طلاق به طور قابل ملاحظه ای تعدیل گردید و تا نیمه قرن چهارم طلاق با توافق طرفین امکان پذیر گردید .

در ناصح یار بخوانید!  اقسام طلاق در قانون مدنی

در دین اسلام طلاق امری ناپسند و حلالی مغفور نامیده می شود و امام علی (ع) می فرماید : ازدواج کنید ولی طلاق ندهید ، زیرا عرش خدا از طلاق به لرزه در خواهد آمد .

طلاق یکی از مهم ترین آسیب های اجتماعی است که در دهه های اخیر در  اکثر کشورهای جهان رشد روز افزونی داشته است .

چالش برانگیزترین جنبه طلاق برای کودکان این است که در دوره کودکی آن ها اتفاق می افتد . یعنی زمانیکه کودک هیچ تجربه ای برای مواجهه با مشکلات زندگی و نحوه ی کنار آمدن با آن را ندارد .

طلاق عاطفی

تعریف طلاق عاطفی : طلاق عاطفی رابطه ای را توصیف میکند که در آن همسران ، در محیط ها ی اجتماعی خوب و صمیمی به نظر می رسند ولی در خلوت قادر به تحمل یکدیگر نیستند .

در طلاق عاطفی زن و شوهر به زندگی در کنار یکدیگر ادامه می دهند ، ولی روابط و کنش های متفاوت با یکدیگر را ندارند ونسبت به همدیگر هیچ گونه احساسی ندارند . طلاق عاطفی نه بعنوان یک اختلال مقطعی در زندگی زناشوئی بلکه به صورت وضعیتی پایدار ظهور می یابد .

طلاق عاطفی پیامد های زیادی به همراه دارد که از جمله آن تاثیرات مخرب آن بر روی فرزندان است و مواجهه آنان با مشکلات روحی و رفتاری مختلف مانند : سردرگمی، نگرانی از آینده ، افسردگی ، حقارت ، رویکرد به شرارت برای جبران حقارت ، خود آزاری سرکشی و نافرمانی گرایش به ارتکاب جرم ، انزوا وگوشه گیری ، پرخاشگری ، افت تحصیلی و فرار از خانه است.

بررسی های علمی نشان داده است که خانواده نا بسامان ،جرم ساز و مجرم پرور است . از بین عوامل گوناگون که در رشد و توسعه جرائم موثراند ، هیچ عاملی به اهمیت خانواده نیست و از بین قشرهای آسیب پذیر جامعه هیچ  قشری هم به وسعت و دامنه کودک و نوجوان بدین گونه اثر گذار نیست .

طلاق خاموش

تنها در جامعه طلاق شرعی نداریم ، گاهی در خانواده ها طلاق عاطفی به وجود  می آید و باعث ایجاد روابط عاطفی ضعیف در خانواده می گردد که آثار منفی آن از طلاق بیشتر است .

هر چه هم بستگی و تعامل در محیط خانواده  کاهش می یابد ، فرد یگرایی بیشتر می شود و در نتیجه میزان آسیب افزایش می یابد .

طلاق  خاموش  به عنوان یک طلاق غیر رسمی ، در کمین روابط همسران نشسته است و شاید اصلی ترین قربانیان را از میان فرزندان خانواده انتخاب می کند . کودکان شاهد احترام متقابل بین پدر و مادر نیستند .

در این شرایط ، دور از انتظار نیست که کودکان هم مثل والدین ، برای تحمل شرایط ، به کناره گیری از روند زندگی عادی روی بیاورند و به گفته آسیب شناسان اجتماعی بیشترین افراده بزهکار جامعه را تشکیل می دهند . برسی وضعیت کودکان بزهکار نشان می دهد در خانه هایی که والدین به طوره مستمر با یکدیگر درگیری دارند ، نبوده روابط عاطفی بین والدین وخشونت عامل اصلی در بزهکاری نوجوانان محسوب می شود .

در ناصح یار بخوانید!  عسر و حرج زوجه و آشنایی با راه های اثبات آن

علایم و نشانه های طلاق عاطفی

در طلاق عاطفی ، زوجین  فقط زیر یک سقف زندگی می کنند ، در حالی که ارتباط بین آنها قطع شده است یا بدون میل و رضایت است  .

در طلاق قانونی ، همه اعضای خانواده تکلیف خود را روشن دانسته و دچار استیصال کمتری هستند ، در حالی که این گمگشتگی در طلاق عاطفی ادامه دار می شود .

تأثیر طلاق عاطفی بر فرزندان 

تأثیر طلاق بر فرزندان
تأثیر طلاق بر فرزندان

آثار مخرب این نوع زندگی (طلاق عاطفی والدین) بر پسران بیشتر از دختران بوده و آن ها دچار پرخاشگری های فیزیکی و کلامی بیشتری می شوند ، این در حالیست که در دختران علائم افسردگی و اضطراب افزایش بیشتری دارد .

بسیاری از فرزندان خود را مسئول بودن والدین کنار هم می دانند ؛ چرا که بسیاری از اوقات والدین اعلام می کنند به خاطر فرزندان زندگی زناشویی توأم با بی مهری را تحمل می کنند . به همین دلیل کودکان در این حالت خشم و احساس گناه زیادی را تجربه می‌کنند . آنها در این خانواده نابسامان احساس امنیت نکرده و آرامش خود را از دست می دهند و دچار بدبینی شدید می شوند و حتی برای انتخاب کار، تحصیل و همسر دچار مشکلات عدیده‌ای می‌شوند .

پرسش نامه طلاق عاطفی گاتمن

یکی از مهم ترین انواع طلاق، طلاق عاطفی است و یکی از ابزارهای رایج برای سنجش طلاق عاطفی پرسش نامه سنجش طلاق عاطفی گاتمن است . این پرسشنامه در سال 2008 نوشته شده و شامل جملاتی راجب به جنبه های مختلف زندگی است که ممکن است فرد موافق و یا مخالف آن باشد . این پرسشنامه 24 سوال دارد که باید به شیوه بله و یا خیر به آن جواب داد و سپس امتیاز خود را ارزیابی کرد .

تحلیل پرسشنامه : اگر به بیش از 8 سوال جواب بله داده اید ، در تله طلاق عاطفی قرار گرفته اید و بهتر است بیشتر از پیش مراقب زندگی زناشویی خود باشید و در صورت امکان همراه با همسر خود به مشاوره خانواده مراجعه کنید .

 

خیر

بله پرسش

شماره

 

ازدواج تنهاتر از آن است که فکر می کردم

1
 

آنقدرها که دلم می خواست به هم (زن و شوهر ) نزدیک نیستیم

2
 

در این ازدواج احساس خلع می کنم

3
 

وقتی با هم کاری انجام می دهیم ، احساس بی حوصلگی می کنم

4
 

حتی وقتی باهمیم ، احساس بی قراری و اندوه می کنم

5
 

بیشتر وقتها نمی دانم خودم را چگونه سرگرم کنم

6
 

گاهی در این ازدواج احساس بی قراری و بی حوصلگی می کنم

7
 

در حسرت کسی هستم که کنار او احساس نزدیکی کنم

8
 

حس تنهایی بسیار آزارم می دهد

9
 

انگار ازدواجم چیزی کم دارد

10
 

کاش اطرافیانم بیشتر به من زنگ می زدند

11
 

اغلب دلم می خواهد کسی را داشتم که در کنارش باشد

12
 

احساس نمی کنم بخشی از زندگی کسی هستم

13
 

احساس نمی کنم به کسی تعلق دارم

14
 

اغلب به لحاظ عاطفی احساس انزوا می کنم

15
 

در این ازدواج احساس طرد شدگی می کنم

16
 

کسی را ندارم که به او پناه ببرم

17
 

اغلب در رابطه با همسرم احساس می کنم فراموش شده ام

18
 

هیچ کس مرا نمی شناسد

19
 

هیچ کس مرا درک نمی کند

20
 

اغلب هیچ کس را ندارم که با او حرف بزنم

21
 

اغلب نیاز شدیدی به داشتن یک هم صحبت احساس می کنم

22
 

احساس می کنم در این ازدواج کاملآ کنار گذاشته شده ام

23
 

احساس جدا بودن می کنم

24

 

1 نظر
  1. sadeghghalam می گوید

    با سلام ؛ طلاق عاطفی متأسفانه الان مشکل اکثر مردم جامعه است و لازم توجه بیشتری به آن بشه و خونواده ها در جلسات مشاوره های خانواده قبل و بعد از ازدواج شرکت کنند .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.