لعان

لعان در ارتباط با متهم شدن زن به زناکاری توسط شوهرش یا انکار فرزند متولد شده است .

تعریف لعان : از نظر لغوی لعان از ریشه « لعن» به معنی طرد و دور کردن از رحمت خداوند می باشد و از نظر شرعی شهادت مورد تایید همراه با سوگند توسط زن و شوهر در حضور قاضی است . در ارتباط با متهم شدن زن به زناکاری توسط شوهرش یا انکار فرزند متولد شده .

لعان

حنیفه و حنابله میگویند که آن سوگند ها در حضور قاضی ، شهادت دادن است ، اما مالکی بر شاخه ای آن را « أیمان » و سوگند می نامند .

مشروعیت و حکمت : قرآن در مورد لعان می فرماید :

( وَالَّذِينَ يَرْمُونَ أَزْوَاجَهُمْ وَلَمْ يَكُنْ لَهُمْ شُهَدَاءُ إِلَّا أَنْفُسُهُمْ فَشَهَادَةُ أَحَدِهِمْ أَرْبَعُ شَهَادَاتٍ بِاللَّهِ إِنَّهُ لَمِنَ الصَّادِقِينَ﴿۶﴾ وَالْخَامِسَةُ أَنَّ لَعْنَتَ اللَّهِ عَلَيْهِ إِنْ كَانَ مِنَ الْكَاذِبِينَ ﴿۷﴾ وَيَدْرَأُ عَنْهَا الْعَذَابَ أَنْ تَشْهَدَ أَرْبَعَ شَهَادَاتٍ بِاللَّهِ إِنَّهُ لَمِنَ الْكَاذِبِينَ﴿۸﴾ وَالْخَامِسَةَ أَنَّ غَضَبَ اللَّهِ عَلَيْهَا إِنْ كَانَ مِنَ الصَّادِقِينَ ﴿۹﴾ ) سوره نور 

« و كسانى كه به همسران خود نسبت زنا مى‏ دهند و جز خودشان گواهانى [ديگر] ندارند هر يك از آنان [بايد] چهار بار به خدا سوگند ياد كند كه او قطعا از راستگويان است ، و [گواهى در دفعه] پنجم اين است كه [شوهر بگويد] لعنت‏ خدا بر او باد اگر از دروغگويان باشد ، و از [زن] كيفر ساقط مى ‏شود در صورتى كه چهار بار به خدا سوگند ياد كند كه [شوهر] او جدا از دروغگويان است ، و [گواهى] پنجم آنكه خشم خدا بر او باد اگر [شوهرش] از راستگويان باشد .

حکمت لعان : به خاطر حل مشکل مردانی که زنان خود را به زنا متهم می کنند ، یا نسبت فرزند را به خود انکار می نمایند ، تا مورد مجازات حد تهمت قذف قرار نگیرند ؛ زیرا اثبات آن از طریق شاهدانی دیگر بسیار دشوار است ، و همچنین برای حفظ حرمت و کرامت هردو و حفظ نسبت واقعی فرزند است که لعان انجام می‌گیرد .

در ناصح یار بخوانید!  شروط ضمن عقد ازدواج

احکام لعان در فقه شیعه

  • شوهر باید زنای همسرش (آمیزش جنسی از جلو یا پشت) را به چشم خود دیده باشد.
  • زنی که لعان می‌شود باید همسر دائمی مرد باشد.
  • زنی که مشهور به زنا است را نمی‌توان لعان کرد.
  • در صورتی که زن از انجام لعان خودداری کند به حد زنا محکوم می‌شود، همینطور اگر مرد از لعان خودداری کند به حد قذف محکوم می‌شود.
  • در موردی که مرد بتواند زنای زن را ثابت کند، فرزندی که بر اثر زنا به دنیا آمده همچنان متعلق به او خواهد بود مگر آنکه با انجام لعان آن را از خود نفی کند.
  • در صورتی که زن کر و لال باشد، لعان با قذف زن از سوی شوهر تحقق پیدا می‌کند.

شروط لعان :

زن و شوهر باید عاقل و بالغ باشند و زن پاکدامن باشد و زنا کاری بیشتر به اثبات نرسیده باشد و یکی از آنها سابقه تهمت گری نداشته باشد و محدود به زن و مرد حتی قبل از هم بستری باشد . شوهر همسرش را به زنا یا نفی تعلق فرزند به خود متهم نماید و زن نیز سخن و ادعای شوهرش را تکذیب نماید و این انکار و تکذیب تا پایان لعان همچنان ادامه داشته باشد .

کیفیت لعان : هرگاه مردی همسر خود را به زنا متهم کند ، یا نسبت فرزند را به خود انکار نماید ، و برای اثبات آنها دلیل و شاهدی نداشته باشد و زن نیز سخن او را انکار کند و از شوهرش شکایت نماید و خواهان اجرای حد «قذف» و تهمت بر او بشود قاضی باید موضوع نفرین را میان آنها مطرح کند .

در ناصح یار بخوانید!  حقوق زن [ بررسی جامع حقوق مادی و معنوی زن در زندگی زناشوئی ]

قاضی از شوهر شروع می نماید و از او می‌خواهد که در حضور او چهار باید بگوید : خداوند را به شهادت می گیرم آنچه را در مورد زنا کاری یا نفی فرزند در مورد همسرم می‌گویم حقیقت دارد .

پس از او همسر نیز باید چهار بار بگوید ؛ «خداوند را به شهادت میگیرم که شوهرم راجع به این موضوع دروغ می گوید ».

و سپس شوهر برای بار پنجم می گوید «اگر دروغ بگوید مشمول لعن و نفرین خداوند قرار گیرد ».

جدایی از طریق لعان : پس از سوگند های لعان حد ، مجازات حذف و تهمت در مورد شوهر اجرا نمی شود . و سپس همه مذاهب به جز حنفیه بر این باورند که آن زن و شوهر برای همیشه از هم جدا می شوند و نیاز به حکم قاضی ندارد ، اما حنفیه می گویند : که پس از بیان سوگندهای لعان توسط شوهر و همسر ، قاضی حکم به جدایی آنها به صورت طلاق بائن می دهد .

لعان در قانون مدنی

در قانون مدنی در مواد  و 882 و 883 و 1052 به لعان اشاره شده است . در ماده 882 به ارث نبردن مرد و زن از یکدیگر و فرزند مورد لعان قرار گرفته اشاره شده است . در ماده 883 به رجوع از آن که موجب می شود که موجب می شود فرزند از پدر ارث ببرد ، اما از خویشاوندان پدری همچنان ارث نمی برد . در ماده 1052 قانون مدنی نیز به این موضوع اشاره شده است که جدایی که با لعان حاصل شود موجب حرمت ابدی است که به ممنوعیت همیشگی ازدواج مجدد دو طرف اشاره دارد .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.